Nedonošenje rešenja organa uprave u zakonskom roku Ćutanje uprave

Većina građana se barem jednom nađe u životnoj situaciji kada  do ostvarenja svojih prava i interesa ne može da dođe na blagovremen, adekvatan i efikasan način iz razloga nepostupanja organa upravne vlasti u zakonskom roku, bilo na lokalnom, pokrajinskom ili republičkom nivou.

Zakonom o upravnom postupku predviđeni su u članu 208. opšti i posebni rok za izdavanje Rešenja kao upravnog akta koji se donosi u upravnom postupku koji je pokrenut po zahtevu stranke ili po službenoj dužnosti u interesu stranke. Ovom odredbom precizirano je da je donošenje „izdavanje“ rešenja i njegovo dostavljanje treba da bude izvršeno „što pre“, odnosno u roku od mesec dana ili 2 meseca, a sve u zavisnosti od više činjenica konkretnog slučaja (da li se sprovodi posebni ispitni postupak, itd…) Ukoliko prvostepeni organ ne donese rešenje u tom roku roku, uzima se kao da je doneto rešenje kojim se zahtev odbija (negativni upravni akt), pa stranka u tom slučaju ima pravo da podnese žalbu drugostepenom organu zbog ćutanja administracije ili, kada žalba nije dozvoljena, da pokrene upravni spor pred nadležnim sudom. Rok za žalbu u ovom slučaju je opšti i iznosi 15 dana, a kako rešenja u ovom slučaju i nema jer nije doneto, sa žalbom se ne može zakasniti, već ista može samo da bude preuranjena ako se ne sačeka na protek gorenavedenih zakonskih rokova, a dalje se na nepostupanje uprave može žaliti bez obzira na vremenski trenutak, sve do eventualnog donošenja rešenja u toj stvari (koje se iz opštih ožalbenih razloga može pobijati u  petnaestodnevnom roku). Ako su svi ovi formalni uslovi ispunjeni, žalba se preko prvostepenog organa koji nije postupio dostavlja drugostepenom koji će od prvostepenog zatražiti izveštaj i da saopšti konkretne razloge zbog kojih nadležni organ nije doneo rešenje u roku i ukoliko su isti opravdani (prethodno pitanje, ponašanje stranke) odrediće prvostepenom organu naknadni rok za donošenje rešenja koji ne može biti duži od mesec dana!

Ako se utvrdi da rešenje nije doneto iz neopravdanih razloga tada će  drugostepeni  organ  naložiti da mu se dostave kompletni spisi predmeta i sam će sprovesti postupak i doneti rešenje. Izuzetno, iz razloga efikasnosti,, drugostepeni može naložiti prvostepenom da izvrši određene radnje i prikupi potrebne podatke, koje će kasnije dostaviti drugostepenom organu da bi ovaj odlučio o predmetnoj upravnoj stvari i sam doneo  rešenje.

Bitno je naglasiti, da je i ovde zakonodavac imao u vidu interes stranke, pa, da ne bi došlo   do odugovlačenja postupka, stvaranja nepotrebnih troškova i pravne nesigurnosti, rad drugostepenog organa je takođe vremenski ograničen. Tako, drugostepeni organ mora doneti i dostaviti rešenje stranci “što pre”, a najkasnije u roku od dva meseca. Ukoliko u ovom slučaju rešenje izostane, a kako ne postoji trostepenost u odlučivanju, stranka ima pravo da pokrene upravni spor.

Dakle, ako drugostepeni organ nije u roku od 60 dana od dana prijema žalbe ili u roku koji je određen posebnim propisom doneo rešenje po žalbi stranke protiv prvostepenog rešenja, a ne donese ga ni u daljem roku od 7 dana po ponovljenom traženju (drugostepenom organu), stranka može nakon isteka roka od 7 dana od ponovljenog traženja tužbom pokrenuti upravni spor pred sudom.

Na isti način stranka može postupiti i kada po njenom zahtevu nije doneo rešenje prvostepeni organ protiv čijeg akta se ne može izjaviti žalba.

Zakoni o upravnom postupku i upravnom sporu, osim “ćutanja” prvostepenog i drugostepenog upravnog organa regulišu i druge slučajeve „ćutanja uprave“ koji se mogu javiti,  iako su po pravilu daleko ređi, te je tako u  ZUP-u regulisano ćutanje uprave u vezi sa vanrednim pravnim sredstvima u upravnom postupku, a  u čl.71. ZUS ćutanje u vezi sa izvršenjem pravosnažne sudske presude doneste u upravnom sporu  idr.

Upravni spor se pokreće podnošenjem tužbe u sedištu Upravnog suda u Beogradu, neposrednom predajom na prijemnom šalteru ili preporučenom pošiljkom na adresu ul. Nemanjina br. 9, 11000, Beograd. Stranka takođe može izjaviti tužbu i na zapisnik kod suda i u obliku elektronskog dokumenta na adresu kabinet@up.sud.rs, u skladu sa zakonom kojim se uređuje elektronski dokument.

Za sva ostala proceduralna pitanja, i zaštitu vaših prava i interesa u upravnom postupku i upravnom  sporu tim adv. Kancelarije Andrić vam stoji na raspolaganju!

Ankica Mladenović, adv. pripravnik

You may also like...